“Türkmen Dağı’nda durum çok kritik”

Suriye’de Esad rejimi tarafından 3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik başlatılan operasyonun kapsamı genişletildi.

Rejim güçleri sabahın erken saatlerinde Rusların hava desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen Dağı mevkisindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine eş zamanlı saldırı başlattı. Helikopter ve uçakların katıldığı saldırılarda Türkmen muhaliflerin mevzilerinin yanı sıra köyler de hedef alındı.

Bölgeye düşen bombalar, Türkiye tarafından görülürken, sınır bölgesine yakın noktaları bombalayan bazı savaş helikopterleri de objektiflere takıldı. Ölü ve yaralıların bulunduğu belirtilen bölgeden gelen patlama sesleri, Yayladağı ilçe merkezi ile sınırdaki mahallelerden de duyuluyor.

Öte yandan Suriye Türkmen Kitlesi üyesi Tahsin Hoşkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’nın da destek vermesiyle bölgelerine yönelik saldırıların arttığını aktardı. Şu an bölgede çatışma yaşandığını vurgulayan Hoşkar, “Hem mevziler hem de Türkmen köyleri, kara, hava ve denizden yoğun şekilde bombalanıyor. Çatışmalar şu saatlere kadar hiç durmadı” dedi. Köylerin boşaltıldığını, yaklaşık 5 bin kişinin Suriye tarafındaki güvenli gördükleri bölgeye gittiğini belirten Hoşkar, “Türkmen Dağı’nda durum çok çok kritik ve orası risk altında. Ölü ve yaraların olduğu saldırıları kaygıyla izliyoruz” diye konuştu.

Bu arada Nusra Cephesi Türkmen Dağındaki saldırılarla ilgili bir video yayınladı.

Twitter’da saldırıya tepkiler #TürkmenDağındaKatliamVar etiketi ile paylaşılıyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir