Türkiye’den Rusya’ya: ‘Türkmenlere saldırıyı durdurun’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin Türkmen Dağı bölgesinde rejim güçlerinin başlattığı hava operasyonlarına Rus savaş uçaklarının da katıldığı yönünde bilgiler gelmesi üzerine Rusya’nın Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını söyledi.

Türkiye – Suriye sınırındaki Bayırbucak bölgesinde dün akşam düzenlenen hava operasyonları için Davutoğlu, “Rus uçaklarının katıldığı bilgisi de söz konusu. Gece Rusya Büyükelçisi bakanlığımıza çağrıldı. Türkiye’nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam mahiyetinde ve misket bombaları da atacak şekilde, eğer sivil halk Türkiye’ye yöneltilir, yeni bir mülteci akımı ortaya çıkarsa, bundan, bu konuda katkıda bulunan herkes sorumlu olur” dedi.

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Davutoğlu, “Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafıyla da bu anlamda Türkiye’nin hassasiyeti olan bölgelerin, köylerin bildirilmesi konusunda bir görüşme oldu” dedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise Rusya’ya Türkmen köylerine operasyonları bitirme çağrısı yapıldı.

Davutoğlu, Suriye’deki Rus askeri varlığının IŞİD’e odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir