Rusya Suriye’de son 3 günde 448 hedefi vurdu

Rus hava güçlerinin Suriye’de son üç günde 448 hedefi vurduğu açıklandı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus jetlerinin son üç günde Suriye’de 137 sorti gerçekleştirip Halep, Şam, İdlib, Lazkiye, Rakka, Hama ve Humus’ta 448 hedefi vurduğunu söyledi. Hava saldırıları sırasında sadece IŞİD’in hedef alınmadığını belirtilirken, El Kaide bağlantılı El Nusra’ya ait bir tank hangarının da hedefler arasında olduğu söylendi. İçinde dört tankın bulunduğu hangar imha edildiğini belirten Konaşenkov, Lazkiye’de de El Nusra’ya ait bir mühimmat deposunun vurulduğu bilgisini verdi.

Bu arada Suriye’deki savaşçıların taktik değiştirdiklerini belirten Konaşenkov, ”Bir ay öncesinde olduğu gibi cesur davranmıyorlar. Sürekli yer değiştirip savunma pozisyonuna geçiyorlar. Silah ve mühimmat sevkiyatı için kullanılan ikmal yollarını da sürekli değiştiriyorlar.” dedi. Diğer taraftan Rus hava güçlerinin son günlerde gerçekleştirdikleri sorti sayısını azalttığını ancak her bir sortide hedef alınan hedef sayısının arttığını belirten Konaşenkov, bunun nedenini de insansız hava araçlarıyla yapılan istihbarat çalışmalarına odaklanılmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Konaşenkov, Rakka ve Humus’ta ise IŞİD ve El Nusra’ya ait iki mühimmat deposunu imha ettiklerini söyledi. Bu depodaki silahların ülke dışından gelecek olan militanlar için ayrıldığı bilgisini veren Konaşenkov, Humus’taki El Nusra’ya ait deponun koordinatlarını ise Suriyeli muhaliflerden aldıklarını söyledi.

Son olarak Konaşenkov Şam dolaylarında IŞİD’e ait bir mühimmat deposu imha edildiğini söyledi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir