Paris saldırıları: En az 150 kişi öldü

Fransa’nın başkenti Paris’te art arda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Bir konser salonunda rehin alınan en az 100 kişi, polisin yaptığı operasyonuna rağmen, saldırganlar tarafından öldürüldü. 7 saldırıda toplamda en az 150 kişi öldü. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Fransız polisi 8 saldırganın öldüğünü açıkladı.

İlk saldırı bar ve restoranların yoğunlukta olduğu 10. ve 11. bölgelerde yaşandı. Saldırganlar çevreye kalaşnikoflarla ateş açtı. Bu saldırıdan hemen sonra Stade de France yakınlarında iki patlama yaşandı. Reuters’e konuşan polis kaynakları, silahlı ve bombalı saldırılarda yaklaşık 40 kişinin öldüğünü, 60 kişinin de yaralandığını söyledi.

İlk saldırıların ardından Les Halles’te bir alışveriş merkezinde bir silahlı saldırı daha düzenlendi. Konser salonunda 100’den fazla rehine Bataclan Konser Salonu’nda ise yaklaşık 100’den fazla kişi rehin alındı. Polis Bataclan’a operasyon başlattı, içeride bulunanlarının çoğunun öldüğü bildiriliyor. Salondaki üç saldırgan polis tarafından öldürüldü.

Stade de France yakınlarındaki saldırı sırasında, stadda Fransa-Almanya maçı oynanıyordu. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Holande da stadyumdaydı. Patlama sesi stadyumdan duyulduktan sonra Hollande güvenlik güçleri tarafından stadyumdan güvenli bir bölgeye götürüldü.

Hollande, saldırıların ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı ve tüm sınırların kapatıldığını duyurdu. Hollande’ın sınırları kapatma gerekçesi; saldırıyı düzenleyenlerin kaçmaması ve başka saldırganların ülkeye girmesinin engellenmesi.

Hollande: Saldırıları IŞİD düzenledi

Fransa Devlet Başkanı Hollande eşzamanlı saldırılarla ilgili yaptığı son açıklamada “saldırıları IŞİD düzenledi, 127 kişi öldü. 3 gün ulusal yas ilan edildi” dedi.

Saldırıları IŞİD üstlendi

IŞİD bir bildiri yayınlayarak saldırıları üstlendi.

Ööte yandan IŞİD Paris saldırıları ardından bugün, Fransa’ya saldırı tehdidi yaptığı bir video yayınladı. Ne zaman çekildiği belirsiz olan ve örgütün medya yapılarından El-Hayat Medya Merkezi tarafından paylaşılan videoda, yanında başka militanlar da bulunan bir militan Arapça yaptığı konuşmasında Fransa’daki Müslümanlara saldırıları sürdürme çağrısında bulunuyor ve şunları ekliyor: “Bombalamaya devam ettiğiniz sürece barış içinde yaşamayacaksanız. Pazara giderken bile korkacaksınız.”


One thought on “Paris saldırıları: En az 150 kişi öldü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir