IŞİD Tel Abyad’a saldırdı

Suriye’de çatışmaların sonlandırılmasını öngören anlaşmanın gece yarısı yürürlüğe girmesinin ardından, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolündeki Tel Abyad ilçesine, IŞİD tarafından büyük bir saldırı başlatıldı.

Gece yarısından sonra Rakka’nın kuzeyinde PYD’nin kontrolündeki Tel Abyad ilçesine sızmaya çalışan IŞİD ile PKK’nın Suriye’deki kolu PYD arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi.

IŞİD ilçedeki maliye binasına bomba yüklü araçla saldırdı. İlçenin 2 kilometre batısındaki Munbetih köyü çevresinde de iki örgüt arasında çatışmalar yaşandı.

Yerel kaynaklara göre, çatışmaların ardından ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombaladı ve bombardıman sırasında en az 10 sivil hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, koalisyon 10 hava saldırısı yaptı. Gözlemevi’ne göre çatışmalar sırasında da 45 IŞİD, 20 PYD’nin silahlı kanadı YPG mensubu öldü.

Türk güvenlik kaynakları da saldırının Cumartesi sabah erken saatlerde iki cepheden düzenlendiğini belirtip çatışma ve patlama seslerinin Akçakale’den duyulduğunu ve çatışmanın birkaç saat sürdüğünü belirtti.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir