Davutoğlu: Rusya Lazkiye’nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir grup yabancı basın mensubuna, gündeme ilişkin muhtelif değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’nin kuzey batısındaki Lazkiye’de Rusya’nın artan hava saldırılarına değinen Davutoğlu, operasyonların bölgedeki Türkmen ve Sünni toplulukları hedef aldığını belirtti.

Rusya’nın eyleminin milyonlarca sivili daha bölgeden göçe zorlayabileceğinin altını çizen Davutoğlu, “Rusya Lazkiye’nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor” dedi.

Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’ten arındırılmış güvenli bölge kurulması çağrısını yineleyen Davutoğlu, böylelikle yeni sığınmacı akınlarının yaşanmayacağını kaydetti.

Davutoğlu, Musul’da Türk askerinin nöbet değişimine de değinerek, terör örgütü DAEŞ’ten kaynaklanan tehdidin arttığı bir dönemde, Musul civarında örgütle mücadele etmek üzere yerel unsurlara askeri eğitim veren Türk personelin korunması için bölgeye ek birlikler gönderildiğini hatırlattı. “Niyetimiz eğitmenleri korumaktı” diyen Davutoğlu, “Bu dayanışma amaçlı bir eylemdi, saldırı amaçlı değil” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, Irak yönetiminin Türk askerlerinin çekilmesi çağrısının hatırlatılması üzerine, “Tepkiyi görünce sevkiyatı durdurduk. Fakat bu eğitmenleri korumasız bırakamayız” dedi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir