Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 28 kişiyi öldürdü

Çin polisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 28 kişiyi öldürdüklerini açıkladı. Açıklamada öldürülenlerin ‘yabancı aşırılıkçıların talimatlarıyla’ bir kömür madenine saldırarak 16 kişiyi öldüren saldırganlar olduğu iddia edildi.

Şinhua ajansının yerel makamlara dayandırarak verdiği haberde, eylül ayında Aksu kentindeki bir madende 16 kişinin öldürülmesinin ardından bölgede operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin saldırgan olduğu ileri sürülen 28 kişiyi öldürdüğü, bir kişiyi de gözaltına aldığını duyurdu. Öldürülen kişilerin kimlikleri hakkında bilgi verilmedi.

Sürgündeki Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, ölenler arasında kadın, çocuk ve yaşlıların olduğunu söyledi.

Çin hükümeti, enerji kaynakları bakımından zengin olan Sincan’da ciddi ‘İslami terör’ ve ‘ayrılıkçılık’ tehditleri olduğunu iddia ediyor. İnsan hakları grupları ise Çin hükümetinin Uygurlara baskı uygulamak için bu bahaneleri ileri sürdüğünü belirtiyor. Bu gruplara göre Çin hükümeti, kendileriyle savaşan bir örgütün varlığına dair henüz somut kanıtlar gösteremedi.

Uluslararası gözlemci kuruluş ve yabancı gazetecilerin, bölgede “güvenlik gerekçeleri” nedeniyle bağımsız olarak çalışmalarına izin verilmezken, yaşanan olaylar resmi medya üzerinden kamuoyuna duyuruluyor ve ayrıntılı bilgi verilmiyor.


One thought on “Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 28 kişiyi öldürdü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir